David Popovici, campion olimpic la 200 metri liber

David Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc.

block_5efefd6166899.jpgbr />

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după o cursă cu un final dramatic.David Popovici a câștigat medalia de aur la JO de la Paris, cu 2 sutimi diferență față de înotătorul de pe locul 2.

Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100).
Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, în 1 min 44 sec 79/100.
Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât şi în semifinale (1 min 44 sec 53/100).
La câteva minute după cursă, David Popovici a avut o reacţie superbă, umilă, în stilul care l-a consacrat.
Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. Dacă eu am putut, un băiat obişnuit, doar cu o dorinţă arzătoare şi puternică, atunci oricine poate. Să o faceţi şi voi. Cine ştie?! (n.r. - întrebat despre alte medalii olimpice) Orice e posibil la Jocurile Olimpice. Dacă ai un culoar, ai o şansă. Treaba încă nu s-a încheiat, normal că o să mă bucur, e o realizare imensă. Mă bucur că ţara m-a urmărit, tribuna este plină. Absolut, şi părinţii mei. Mă bucur pentru ce am reuşit!", a declarat David Popovici, la TVR Sport.
Sunt un băiat care înot mai repede. Îmi cer scuze pentru emoţiile mele. Sunt un băiat obişnuit, care înoată repede”, a mai spus campionul olimpic.
David Popovici a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la JO de la Tokyo.
Popovici, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).
Ultima medalie olimpică a înotului românesc datează din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate.